Czym jest laminowanie / foliowanie wizytówek?

Laminowanie / foliowanie to nic innego jak powleczenie powierzchni papieru specjalną folią. Laminowanie może być zarówno jednostronne jak też dwustronne. Zabieg ten służy zarówno jako walor wizualny, dotykowy, jak też zabezpieczenie papieru i wydłużenie żywotności wizytówek.

Foliowanie wizytówek Bialystok

Jakiego rodzaju folii używa się do foliowania wizytówek?

Do foliowania wizytówek używa się trzech podstawowych rodzajów folii: błyszczącej, matowej oraz tzw. soft touch. Wszystkie te folie zabezpieczają w identyczny sposób papier, jednak każda z nich posiada pewne swoje cechy charakterystyczne.

Rodzaje folii do laminowania wizytówek:

Folia błyszcząca – odbija światło, dodatkowo zwiększa nasycenie barwne druku. Ta cecha ma głównie znaczenie przy wizytówkach zawierających zdjęcia, aple itp. Przy tej folii nie stosuje się dodatkowych technik uszlachetniania takich jak lakier punktowy UV.

Folia matowa – nie odbija światła i jest w zasadzie niezauważalna. Mierzalny połysk wynosi zaledwie 10%. Ze względu na tą cechę jest najczęściej wykorzystywaną folią do zabezpieczania wizytówek. Idealnie nadaje się do stosowania jako powierzchnia podkładowa do lakieru wybiórczego UV, lakieru metalizowanego, hot stamping’u itp.

Folia soft touch – również jak folia matowa nie odbija światła, powoduje też lekkie „przytłumienie” kolorów. Jest bardzo ciekawa w dotyku, aksamitna. Z nią również mogą być stosowane dodatkowe techniki uszlachetniania wizytówek.

Wizytówki folia soft touch Białystok
Foliowanie wizytówek Bialystok

W jaki sposób laminowane są wizytówki?

Wizytówki laminowane są głównie na gorąco przy użycia specjalistycznych laminatorów rolowych. Przy bardzo dużych nakładach wykorzystuje się również metodę na zimno. Folią powleka się całe arkusze drukowe, dopiero później dokonuje się dalszej obróbki introligatorskiej.

Jak gruba jest folia do laminowania wizytówek?

Grubość folii mierzona jest w mikronach. W zależności od producenta i rodzaju folii może być to przedział od kilkunastu do kilkudziesięciu mikronów.