Jak przygotować projekt wizytówki

Podstawowe zasady rozmieszczenia elementów na wizytówce o wymiarach 90×50 mm

 1. Wymiary wizytówki trzeba powiększyć o tzw. „spady” – po 3 mm z każdej strony. Na przykład jeśli wizytówka ma mieć docelowo wymiary:
  • 50×90 mm – to projekt wizytówki musi mieć wymiary 56×96 mm (standardowy format wizytówki w Polsce),
  • 55×85 mm – to projekt wizytowki musi mieć wymiary 61×91 mm (format wizytówki stosowany w Europie zachodniej),
  • 55×90 mm – to projekt wizytówki musi mieć wymiary 61×96 mm (tzw. skandynawski format wizytówki).
 2. Musi być zachowany tzw. „margines wewnętrzny” – ważne treści trzeba odsunąć od krawędzi projektu w kierunku środka wizytówki, gdyż pomoże to uniknąć ich przypadkowego obcięcia przy wykrawaniu z arkusza:
 3.  
  W przypadku wizytówek:

  • 50×90 mm – ten margines zawiera się w obszarze 44×84 mm,
  • 55×85 mm – ten margines zawiera się w obszarze 49×79 mm,
  • 50×90 mm – ten margines zawiera się w obszarze 49×84 mm.
 4. Teksty należy zamienić z czcionek na krzywe. Dzięki temu mamy pewność, że zachowają dokładnie taki wygląd, jaki został zaprojektowany. Nie należy rasteryzować tekstów, gdyż pogarsza to ich jakość na wydruku.
 5.  
  Wizytówki Białystok
  Wzór przygotowania wizytówki | Białystok

 6. Wszelkie bitmapy (obrazki) powinny mieć rozdzielczość 300-500 dpi. Obrazy o większej rozdzielczości mają znacznie większy rozmiar, a tylko niedostrzegalnie lepszą jakość.
 7.  

 8. Projekt należy przygotować w trybie kolorów CMYK.
   

 9. Do jednego zamawianego projektu należy wgrać tylko jeden plik, najlepiej w formacie pdf. W związku z tym, jeśli wizytówka ma więcej niż jedną stronę – pdf powinien być kilkustronicowy. Ponieważ zapisujemy projekt do druku jako pdf, należy użyć ustawień drukarskich (są zdefiniowane w większości programów graficznych). Jeśli mamy już gotowy projekt i każda strona jest zapisana jako osobny plik pdf – można spakować je do ZIP lub RAR i wgrać jako jeden plik.
  Jeżeli przerasta Cię ilość wytycznych technicznych, do których musisz się zastosować, zamów gotowy, profesjonalnie stworzony projekt wizytówki, ponieważ pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i dodatkowego wkładu finansowego przy poprawianiu projektu.
  1. Zamawiam projekt wizytówki