Wizytówki z kodem QR

Wizytówki z kodami QR

Wizytówkę w prosty sposób możemy skorelować ze smartfonem. Używając kodu QR dajemy możliwość wczytania danych do urządzenia. Może to być tzw. wizytówka Vcard, czyli bardzo rozbudowana ilość danych kontaktowych, bądź możemy ograniczyć się jedynie do samego adresu strony internetowej bądź numeru telefonu. Kod QR musimy wygenerować za pomocą specjalnego programu.

Wizytówki z kodem QR

Wizytówki z kodem QR

Różnica w programach tworzącychh kod QR polega głównie na sposobie jego generowania oraz zapisu kodu do formatu. W przypadku sposobu generowania, te słabsze programy generują zbyt szczegółowe kody, zawierające znacznie większą ilość elementów (punktów) niż w przypadku tych lepszych. Przekłada się to na konieczność stosowania bardzo dużych wielkości kodu, gdyż może być to nie do odczytania przez niektóre urządzenia.

Nowoczesne wizytówki z kodami QR

W przypadku zapisu do pliku mamy często bardzo ograniczoną ilość formatów graficznych, również ich jakość w przypadku bitmap może pozostawiać wiele do życzenia. Warto więc jest przetestować kilka programów do generowania kodów QR i wybrać ten najlepszy.

Wizytówki z kodem QR

Połączenie starego z nowym – wizytówki z kodami QR

Samo zastosowanie kodu QR jest już bardzo proste. Wystarczy umieścić wygenerowany kod w projekcie wizytówki w odpowiedniej wielkości, aby był możliwy do odczytu na smartfonie. W końcowej fazie należy to przetestować w rzeczywistości. Tu jednak nie możemy tego robić z poziomu podglądu projektu na monitorze. W takie opcji projekt nie jest w skali 1:1 i nie odzwierciedla stanu faktycznego.

Wizytówki z kodem QR

Należy wykonać wydruk próbny. Wystarczający będzie nawet taki z drukarki biurowej. Sprawdzamy w końcu tylko odczyt kodu QR, a nie wierność oddania kolorów itp. Jeżeli wszystko jest ok, to możemy przygotować projekt do druku. Jeżeli jednak z odczytem kodu QR są problemy musimy go odpowiednio powiększyć i skorygować cały projekt pod tym kątem.
Chcąc zastosować coś bardziej zaawansowanego, powinniśmy sięgnąć po technologię NFC, którą od wielu lat z powodzeniem stosuje się również w wizytówkach.

Przeczytaj również: Wizytówki NFC