Złocenie – Hot stampig

To technika zdobienia druku za pomocą folii z klejem, nanoszonej na podłoże za pomocą wysokiej temperatury i docisku.
Mimo swojej wysokiej ceny, wizytówki z hot stampingiem są niezwykle popularne. Dzieje się tak ze względu na ich niewątpliwie spektakularny efekt. Są to wizytówki najwyższej klasy. Są zamawiane są w niskich nakładach przez osoby chcące się wyróżnić i „podbić” swój prestiż w kontaktach z klientami.
Cena takich wizytówek jest czasem 4 krotnie wyższa niż zwykłych. Ma to związek z techniką ich wykonania. Aby wykonać złocenie wizytówki, robi się tzw. matrycę elementu, który ma być pokryty folią. Matrycę należy precyzyjnie ustawić na maszynie do hot stampingu, co w przypadku tak niewielkiego elementu jak wizytówka, wcale nie jest zadaniem prostym. W wielu przypadkach, przy niskich nakładach (ok. 100 szt.) jest to zazwyczaj ręczna praca drukarza: każdą wizytówkę należy umieścić w maszynie, odbić wzór, wyjąć i sprawdzić. W przypadku dwustronnych złoceń, jest to praca podwójna. Stąd też taka cena. Złocenie – hot stamping wymaga od drukarza precyzji, wielu prób i cierpliwości.

Zobacz też – Wizytówka z hot stampingiem

Wizytówki z hot stampingiem Białystok

W wysokich nakładach często pracę drukarza zastępują zautomatyzowane maszyny. Nie zmienia to jednak faktu, że ustawienie matrycy wymaga precyzji, a cały proces dużej uwagi.
Złocenie – hot stamping najlepiej prezentuje się na ciemnych papierach barwionych w masie. Kontrast pomiędzy złotą czy srebrną folią jest wtedy największy, a efekt najbardziej czytelny. Możemy też użyć folii holograficznej, bądź innego koloru. Bardzo dobry efekt naje naniesienie folii w zbliżonym kolorze do podłoża: nie musi to być folia błyszcząca. Produkt końcowy będzie minimalistyczny i subtelny. Takiego efektu nie da się wykonać inną techniką, jedynie termodrukiem.

Rodzaje wizytówek Białystok – Wizytówki hot stamping